news

Zapraszamy stronę ChenShi.pl
- dołącz do nowej grupy Tai Chi Chen
w Krakowskiej Akademii Tradycyjnych Sztuk Walki


Dowiesz się pierwszy!

 

kontakt

Głowny ośrodek
szkoleniowy:

Kraków, ul. Stradomska 11
tel. 12/ 423 23 81
tel. kom. 0 602 259 399

 

AKADEMIA TRADYCYJNYCH SZTUK WALKI
BIAŁY SMOK

ssss

 

 

Wing Chun Kung Fu

Ustalenie dokładnej historii stylu Wing Chun Kuen jest niezmiernie trudne. Nie ma żadnych pisanych źródeł, które by nadmieniały o historycznych faktach związanych z powstaniem Wing Chun, nie wiemy kto rozwinął styl ani komu przekzał. Opowieści są mgliste pełne postaci, które mogły ale nie musiały istnieć. Raczej mało prawdopodobne, aby jedna osoba stworzyła tak skomplikowany system, wsparty na naukowych podstawach wiedzy o kinetyce i fizjonomii, jak to jest przekazywane w opowieści o mniszcze Ng Mui i Yim Wing Chun. Jakkolwiek myśl, że styl rozwinęła kobieta wydaje się mieć uzasadnienie w przedkładaniu umiejętności i techniki nad tężyzną fizyczną.

 

Ostatnie badania historyka sztuk walki Stanleya Henninga, wykazują, że styl powstał w prowincji Fujian na przełomie XVII w, ale jednocześnie mocno podważają obecnie przekazywane historie przy okazji rozmów o historii Wing Chun (artykuł w Classical Fighting Arts "Thoughts on Yongchun Boxing").

 

 

Od Yip Mana...

Jest wiele odmian stylu Wing Chun, wielu nauczycieli i wielu naśladowców, a wokół nich wiele sporów. Obecnie to jeden z najpopularniejszych stylów walki. Większość przekazów pochodzi od ostatniego wielkiego mistrza Yip Mana. Jego uczniowe rozsławili styl na całym świecie, wystarczy wspomnieć imię Bruce Lee czy William Cheung.

 

Mistrzowie Wing Chun potrafią powalić jednym ciosem i oczarować szybkością i prezycją uderzeń, błyskawicznie przemieszczają się wokół przeciwnika nie tracąc kontaktu. Nie ma w tym jednak żadnej magii, żadnych sztuczek ani tajnych technik. Za urodą Wing Chun kryje się wielogodzinny systematyczny trening. Nie ma wielu technik do opanowania, nie ma wielu form i skomplikowanych kombinacji, mimo to system dla wielu pozostanie poza zasięgiem możliwości.

 

Podstawowe zasady

Ekonomia ruchu
- prostolinijny atak i obrona
Obrona linni centralnej
- łokcie do wewnątrz, atak od środka, kątowe zejścia

Ruch do przodu
- ręce nigdy nie wycofują się, siła kierowana jest zawsze do przodu
Unikanie konfrontacji
- nie ma bloków, jest tylko atak
Kontakt
- wykorzystanie technik chi-sao do unieruchomienia i wychylenia przeciwnika

 

Uczniowie poznają 5 form w trakcie nauki: Siu Lim Tao, Chum Kiu, Bil Jee , Formę na Drewnianym Manekinie (Mook Jong) formę z mieczami motylkowymi (Bart Jarm Dao ), Formę kija smoka. Formy są traktowane jako zakodowany podręcznik ruchów i technik, które rozwija się ćwicząc w parach. Jednym z podstawowych ćwiczeń to słynne Chi Sao, które uczy wrażliwości na intencję przeciwnika, czucie kierunku, ataku, równowagi, neutralizowania siły. Bez treningu Chi Sao nie nauki Wing Chun.

tekst: eL